Y08301R00000B9L
Y08301R00000B9L
Enlarge
For Reference Only
Part Number Y08301R00000B9L
LIXINC Part # Y08301R00000B9L
Manufacturer VPG Foil
Category
Description RES 1 OHM 10W 0.1% RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Y08301R00000B9L PCB Footprint and Symbol
Y08301R00000B9L Specifications
Part Number:Y08301R00000B9L
Brand:Texas Instruments
Composition :Metal Foil
Failure Rate :-
Features :Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :4
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :Radial - 4 Leads
Power (Watts) :10W
Product Status :Active
Resistance :1 Ohms
Supplier Device Package :-
Temperature Coefficient :±2ppm/°C
Tolerance :±0.1%