Y14802R00000B9L
Y14802R00000B9L
Enlarge
For Reference Only
Part Number Y14802R00000B9L
LIXINC Part # Y14802R00000B9L
Manufacturer VPG Foil
Category
Description RES 2 OHM 10W 0.1% RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Y14802R00000B9L PCB Footprint and Symbol
Y14802R00000B9L Specifications
Part Number:Y14802R00000B9L
Brand:Texas Instruments
Composition :Metal Foil
Failure Rate :-
Features :Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :4
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :Radial - 4 Leads
Power (Watts) :10W
Product Status :Active
Resistance :2 Ohms
Supplier Device Package :-
Temperature Coefficient :±0.2ppm/°C
Tolerance :±0.1%