MSR1-0R03J1
MSR1-0R03J1
Enlarge
For Reference Only
Part Number MSR1-0R03J1
LIXINC Part # MSR1-0R03J1
Manufacturer Riedon
Category
Description RES 0.03 OHM 5% 1W RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MSR1-0R03J1 PCB Footprint and Symbol
MSR1-0R03J1 Specifications
Part Number:MSR1-0R03J1
Brand:Texas Instruments
Composition :Metal Element
Failure Rate :-
Features :Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-65°C ~ 275°C
Package / Case :Radial
Power (Watts) :1W
Product Status :Active
Resistance :30 mOhms
Supplier Device Package :-
Temperature Coefficient :±20ppm/°C
Tolerance :±5%