ASR-04-1200A:4-20MA
ASR-04-1200A:4-20MA
Enlarge
For Reference Only
Part Number ASR-04-1200A:4-20MA
LIXINC Part # ASR-04-1200A:4-20MA
Manufacturer Aim Dynamics
Category
Description 4" 1200A:4-20MA ROGOWSKI COIL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ASR-04-1200A:4-20MA PCB Footprint and Symbol
ASR-04-1200A:4-20MA Specifications
Brand:Texas Instruments
Accuracy :±1%
Current - Sensing :500mA
Current - Supply (Max) :1200A
For Measuring :AC
Frequency :-
Linearity :±0.5%
Mounting Type :-
Number of Channels :-
Operating Temperature :-20°C ~ 80°C
Output :Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Package / Case :-
Polarization :-
Product Status :Active
Response Time :-
Sensitivity :-
Sensor Type :Rogowski Coil
Supplier Device Package :-
Voltage - Supply :8V ~ 35V