T18SN6FF50
T18SN6FF50
Enlarge
For Reference Only
Part Number T18SN6FF50
LIXINC Part # T18SN6FF50
Manufacturer Banner Engineering
Category
Description T18 EZ-BEAM 50MM INP NPN 2M CBL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T18SN6FF50 PCB Footprint and Symbol
T18SN6FF50 Specifications
Part Number:T18SN6FF50
Brand:Texas Instruments
Adjustment Type :-
Connection Method :Cable
Ingress Protection :NEMA 6P, IEC IP67, IEC IP69
Light Source :Infrared (880nm)
Operating Temperature :-40°C ~ 70°C
Output Configuration :NPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Product Status :Obsolete
Response Time :3ms
Sensing Method :Background Suppression
Voltage - Supply :10V ~ 30V
The Products You May Be Interested In
FT-42 FT-42 SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM 7230