E2E-X16MC218 2M
E2E-X16MC218 2M
Enlarge
For Reference Only
Part Number E2E-X16MC218 2M
LIXINC Part # E2E-X16MC218 2M
Manufacturer Omron Automation
Category
Description SENSOR INDUCT 16MM NPN M18 NC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models E2E-X16MC218 2M PCB Footprint and Symbol
E2E-X16MC218 2M Specifications
Part Number:E2E-X16MC218 2M
Brand:Texas Instruments
Indicator :LED
Ingress Protection :IP67, IP69K
Material - Body :Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Type :NPN-NC, 3-Wire
Package / Case :Cylinder, Threaded - M18
Product Status :Active
Response Frequency :400Hz
Sensor Type :Inductive
Shielding :Unshielded
Termination Style :Cable Leads
Voltage - Supply :10V ~ 30V
The Products You May Be Interested In
GX-H6B GX-H6B SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD 7430