TFPT1206L1002DM
TFPT1206L1002DM
Enlarge
For Reference Only
Part Number TFPT1206L1002DM
LIXINC Part # TFPT1206L1002DM
Manufacturer Vishay / Dale
Category
Description THERMISTOR PTC 10K OHM 0.5% 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TFPT1206L1002DM PCB Footprint and Symbol
TFPT1206L1002DM Specifications
Part Number:TFPT1206L1002DM
Brand:Texas Instruments
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Power - Max :125 mW
Product Status :Active
Resistance @ 25°C :10 kOhms
Resistance Tolerance :±0.5%