0838-040-X5U0-102M
0838-040-X5U0-102M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 0838-040-X5U0-102M
LIXINC Part # 0838-040-X5U0-102M
Manufacturer CTS Corporation
Category
Description CAP CER 1000PF 500V X5U RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 0838-040-X5U0-102M PCB Footprint and Symbol
0838-040-X5U0-102M Specifications
Part Number:0838-040-X5U0-102M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 pF
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Lead Style :Straight
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X5U
Thickness (Max) :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :500V