CHV1210N500273JXT
CHV1210N500273JXT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CHV1210N500273JXT
LIXINC Part # CHV1210N500273JXT
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description CAP CER 0.027UF 500V X7R 1210
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CHV1210N500273JXT PCB Footprint and Symbol
CHV1210N500273JXT Specifications
Part Number:CHV1210N500273JXT
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.027 µF
Failure Rate :-
Features :High Voltage
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1210 (3225 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±5%
Voltage - Rated :500V