GMC40X7R473K100NTD
GMC40X7R473K100NTD
Enlarge
For Reference Only
Part Number GMC40X7R473K100NTD
LIXINC Part # GMC40X7R473K100NTD
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description CAP CER 0.047UF 100V X7R 1808
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GMC40X7R473K100NTD PCB Footprint and Symbol
GMC40X7R473K100NTD Specifications
Part Number:GMC40X7R473K100NTD
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.047 µF
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1808 (4520 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :100V