CHV1206N1K0562JXT
CHV1206N1K0562JXT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CHV1206N1K0562JXT
LIXINC Part # CHV1206N1K0562JXT
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description CAP CER 5600PF 1KV X7R 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CHV1206N1K0562JXT PCB Footprint and Symbol
CHV1206N1K0562JXT Specifications
Part Number:CHV1206N1K0562JXT
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :5600 pF
Failure Rate :-
Features :High Voltage
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±5%
Voltage - Rated :1000V (1kV)