CHV1210N500104JXT
CHV1210N500104JXT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CHV1210N500104JXT
LIXINC Part # CHV1210N500104JXT
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description CAP CER 0.1UF 500V X7R 1210
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CHV1210N500104JXT PCB Footprint and Symbol
CHV1210N500104JXT Specifications
Part Number:CHV1210N500104JXT
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.1 µF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1210 (3225 Metric)
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±5%
Voltage - Rated :500V