CHV1206N1K0751KXT
CHV1206N1K0751KXT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CHV1206N1K0751KXT
LIXINC Part # CHV1206N1K0751KXT
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description CAP CER 750PF 1KV X7R 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CHV1206N1K0751KXT PCB Footprint and Symbol
CHV1206N1K0751KXT Specifications
Part Number:CHV1206N1K0751KXT
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :750 pF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :1000V (1kV)