CHV1206N630102JCT
CHV1206N630102JCT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CHV1206N630102JCT
LIXINC Part # CHV1206N630102JCT
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description CAP CER 1000PF 630V C0G/NP0 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CHV1206N630102JCT PCB Footprint and Symbol
CHV1206N630102JCT Specifications
Part Number:CHV1206N630102JCT
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 pF
Failure Rate :-
Features :High Voltage
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :C0G, NP0
Tolerance :±5%
Voltage - Rated :630V