C1206X5R160-475MNE-CT
C1206X5R160-475MNE-CT
Enlarge
For Reference Only
Part Number C1206X5R160-475MNE-CT
LIXINC Part # C1206X5R160-475MNE-CT
Manufacturer Venkel LTD
Category
Description CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C1206X5R160-475MNE-CT PCB Footprint and Symbol
C1206X5R160-475MNE-CT Specifications
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :-
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X5R
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16V