944U700K122ABM
944U700K122ABM
Enlarge
For Reference Only
Part Number 944U700K122ABM
LIXINC Part # 944U700K122ABM
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP FILM 70UF 10% 1.2KVDC RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 944U700K122ABM PCB Footprint and Symbol
944U700K122ABM Specifications
Part Number:944U700K122ABM
Brand:Texas Instruments
Applications :DC Link, DC Filtering
Capacitance :70 µF
Dielectric Material :Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :1 mOhms
Features :-
Mounting Type :Chassis Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Termination :Threaded, Male
Tolerance :±10%
Voltage Rating - AC :-
Voltage Rating - DC :1200V (1.2kV)