504K500RA6-FA
504K500RA6-FA
Enlarge
For Reference Only
Part Number 504K500RA6-FA
LIXINC Part # 504K500RA6-FA
Manufacturer Quantic™ Paktron
Category
Description CAPACITOR MLP 0.5UF 500V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 504K500RA6-FA PCB Footprint and Symbol
504K500RA6-FA Specifications
Part Number:504K500RA6-FA
Brand:Texas Instruments
Applications :EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Capacitance :0.5 µF
Dielectric Material :Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :12 mOhms
Features :Low ESR, High Temperature
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial
Product Status :Active
Ratings :-
Termination :PC Pins
Tolerance :±10%
Voltage Rating - AC :250V
Voltage Rating - DC :500V