MHBS455400KRSD
MHBS455400KRSD
Enlarge
For Reference Only
Part Number MHBS455400KRSD
LIXINC Part # MHBS455400KRSD
Manufacturer Nichicon
Category
Description FILM CAP RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MHBS455400KRSD PCB Footprint and Symbol
MHBS455400KRSD Specifications
Part Number:MHBS455400KRSD
Brand:Texas Instruments
Applications :DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :40 µF
Dielectric Material :Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :3.6 mOhms
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial - 4 Leads
Product Status :Active
Ratings :-
Termination :PC Pins
Tolerance :±10%
Voltage Rating - AC :315V
Voltage Rating - DC :800V