16TQC150MYF
16TQC150MYF
Enlarge
For Reference Only
Part Number 16TQC150MYF
LIXINC Part # 16TQC150MYF
Manufacturer Panasonic
Category
Description CAP TANT POLY 150UF 16V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 16TQC150MYF PCB Footprint and Symbol
16TQC150MYF Specifications
Part Number:16TQC150MYF
Brand:Texas Instruments
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :50mOhm @ 100kHz
Features :General Purpose
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :D3L
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Tolerance :±20%
Type :Molded
Voltage - Rated :16 V