TCMIE106CT
TCMIE106CT
Enlarge
For Reference Only
Part Number TCMIE106CT
LIXINC Part # TCMIE106CT
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description CAP TANT 10UF 20% 2312
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TCMIE106CT PCB Footprint and Symbol
TCMIE106CT Specifications
Part Number:TCMIE106CT
Brand:Texas Instruments
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :1Ohm
Failure Rate :-
Features :General Purpose
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2312 (6032 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Tolerance :±20%
Type :Molded
Voltage - Rated :25 V