T491U336K016ZT7280
T491U336K016ZT7280
Enlarge
For Reference Only
Part Number T491U336K016ZT7280
LIXINC Part # T491U336K016ZT7280
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 33UF 10% 16V 2312
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T491U336K016ZT7280 PCB Footprint and Symbol
T491U336K016ZT7280 Specifications
Part Number:T491U336K016ZT7280
Brand:Texas Instruments
Capacitance :33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :1Ohm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :U
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2312 (6032 Metric)
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Tolerance :±10%
Type :Molded
Voltage - Rated :16 V