T491V157K010ZT
T491V157K010ZT
Enlarge
For Reference Only
Part Number T491V157K010ZT
LIXINC Part # T491V157K010ZT
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 150UF 10% 10V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T491V157K010ZT PCB Footprint and Symbol
T491V157K010ZT Specifications
Part Number:T491V157K010ZT
Brand:Texas Instruments
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :700mOhm
Failure Rate :-
Features :General Purpose
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :V
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Tolerance :±10%
Type :Molded
Voltage - Rated :10 V