T491X108K004ZT
T491X108K004ZT
Enlarge
For Reference Only
Part Number T491X108K004ZT
LIXINC Part # T491X108K004ZT
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T491X108K004ZT PCB Footprint and Symbol
T491X108K004ZT Specifications
Part Number:T491X108K004ZT
Brand:Texas Instruments
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :500mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :X
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Tolerance :±10%
Type :Molded
Voltage - Rated :4 V