T495B156M010ATE600
T495B156M010ATE600
Enlarge
For Reference Only
Part Number T495B156M010ATE600
LIXINC Part # T495B156M010ATE600
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 15UF 20% 10V 1411
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T495B156M010ATE600 PCB Footprint and Symbol
T495B156M010ATE600 Specifications
Part Number:T495B156M010ATE600
Brand:Texas Instruments
Capacitance :15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :600mOhm @ 100kHz
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :B
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1411 (3528 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Tolerance :±20%
Type :Molded
Voltage - Rated :10 V