T495D107K004ATA800
T495D107K004ATA800
Enlarge
For Reference Only
Part Number T495D107K004ATA800
LIXINC Part # T495D107K004ATA800
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 100UF 10% 4V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T495D107K004ATA800 PCB Footprint and Symbol
T495D107K004ATA800 Specifications
Part Number:T495D107K004ATA800
Brand:Texas Instruments
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :800mOhm @ 100kHz
Failure Rate :-
Features :Automotive
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :D
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Tolerance :±10%
Type :Molded
Voltage - Rated :4 V