T491A336M006ZT
T491A336M006ZT
Enlarge
For Reference Only
Part Number T491A336M006ZT
LIXINC Part # T491A336M006ZT
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 33UF 20% 6.3V 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T491A336M006ZT PCB Footprint and Symbol
T491A336M006ZT Specifications
Part Number:T491A336M006ZT
Brand:Texas Instruments
Capacitance :33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :2.5Ohm @ 100kHz
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Tolerance :±20%
Type :Molded
Voltage - Rated :6.3 V