T491U157K004ZT
T491U157K004ZT
Enlarge
For Reference Only
Part Number T491U157K004ZT
LIXINC Part # T491U157K004ZT
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 150UF 10% 4V 2312
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T491U157K004ZT PCB Footprint and Symbol
T491U157K004ZT Specifications
Part Number:T491U157K004ZT
Brand:Texas Instruments
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :1.3Ohm @ 100kHz
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :U
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2312 (6032 Metric)
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Tolerance :±10%
Type :Molded
Voltage - Rated :4 V