T491V156K025ZT
T491V156K025ZT
Enlarge
For Reference Only
Part Number T491V156K025ZT
LIXINC Part # T491V156K025ZT
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 15UF 10% 25V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T491V156K025ZT PCB Footprint and Symbol
T491V156K025ZT Specifications
Part Number:T491V156K025ZT
Brand:Texas Instruments
Capacitance :15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :1Ohm @ 100kHz
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :V
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Tolerance :±10%
Type :Molded
Voltage - Rated :25 V