T491V685M035ZT
T491V685M035ZT
Enlarge
For Reference Only
Part Number T491V685M035ZT
LIXINC Part # T491V685M035ZT
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 6.8UF 20% 35V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T491V685M035ZT PCB Footprint and Symbol
T491V685M035ZT Specifications
Part Number:T491V685M035ZT
Brand:Texas Instruments
Capacitance :6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :1.2Ohm @ 100kHz
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :V
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Tolerance :±20%
Type :Molded
Voltage - Rated :35 V