T495D107K010ZTE080
T495D107K010ZTE080
Enlarge
For Reference Only
Part Number T495D107K010ZTE080
LIXINC Part # T495D107K010ZTE080
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T495D107K010ZTE080 PCB Footprint and Symbol
T495D107K010ZTE080 Specifications
Part Number:T495D107K010ZTE080
Brand:Texas Instruments
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :80mOhm @ 100kHz
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :D
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Tolerance :±10%
Type :Molded
Voltage - Rated :10 V