08055J100FAWTR
08055J100FAWTR
Enlarge
For Reference Only
Part Number 08055J100FAWTR
LIXINC Part # 08055J100FAWTR
Manufacturer KYOCERA AVX
Category
Description CAP THIN FILM 10PF 50V 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 08055J100FAWTR PCB Footprint and Symbol
08055J100FAWTR Specifications
Part Number:08055J100FAWTR
Brand:Texas Instruments
Capacitance :10 pF
Features :RF, High Q, Low Loss
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Product Status :Obsolete
Tolerance :±1%
Voltage - Rated :50 V