GFC75000
GFC75000
Enlarge
For Reference Only
Part Number GFC75000
LIXINC Part # GFC75000
Manufacturer Sprague Goodman
Category
Description CAP TRIMMER 1-75PF 750V TH
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GFC75000 PCB Footprint and Symbol
GFC75000 Specifications
Part Number:GFC75000
Brand:Texas Instruments
Adjustment Type :Side
Capacitance Range :1 ~ 75pF
Dielectric Material :Glass
Features :General Purpose
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Product Status :Obsolete
Q @ Freq :250 @ 20MHz
Voltage - Rated :750 V
The Products You May Be Interested In
SGC3S100 SGC3S100 CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD 47800
More on Order
SGC3S100NM SGC3S100NM CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD 15200
More on Order
JZ060 JZ060 CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD 42600
JR060 JR060 CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD 37600
JR030 JR030 CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD 10200
JZ300 JZ300 CAP TRIMMER 5.5-30PF 125V SMD 48200
JZ400 JZ400 CAP TRIMMER 8-40PF 125V SMD 40600
JR300 JR300 CAP TRIMMER 5.5-30PF 125V SMD 48500
JR400 JR400 CAP TRIMMER 8-40PF 125V SMD 30900