BR1C63UC
BR1C63UC
Enlarge
For Reference Only
Part Number BR1C63UC
LIXINC Part # BR1C63UC
Manufacturer Weidmuller
Category
Description CB MCB 489 1P C 63A ACDC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BR1C63UC PCB Footprint and Symbol
BR1C63UC Specifications
Part Number:BR1C63UC
Brand:Texas Instruments
Actuator Type :Lever
Approval Agency :CE, CSA C22.2 No 5, CSA C22.2 No 235, TUV, UL489, VDE
Breaker Type :Thermal Magnetic
Current Rating (Amps) :63A
Illumination :None
Illumination Voltage (Nominal) :-
Mounting Type :DIN Rail
Number of Poles :1
Product Status :Active
Voltage Rating - AC :120 V
Voltage Rating - DC :60 V