SU2C50UC
SU2C50UC
Enlarge
For Reference Only
Part Number SU2C50UC
LIXINC Part # SU2C50UC
Manufacturer Weidmuller
Category
Description CB PROTECTOR 1077 2P C 50A ACDC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SU2C50UC PCB Footprint and Symbol
SU2C50UC Specifications
Part Number:SU2C50UC
Brand:Texas Instruments
Actuator Type :Lever
Approval Agency :CE, CSA C22.2 No 5, CSA C22.2 No 235, TUV, UL1077, VDE
Breaker Type :Thermal Magnetic
Current Rating (Amps) :50A
Illumination :None
Illumination Voltage (Nominal) :-
Mounting Type :DIN Rail
Number of Poles :2
Product Status :Active
Voltage Rating - AC :480 V
Voltage Rating - DC :125 V