74-6SC750MA
74-6SC750MA
Enlarge
For Reference Only
Part Number 74-6SC750MA
LIXINC Part # 74-6SC750MA
Manufacturer NTE Electronics, Inc.
Category
Description FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 6X30MM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 74-6SC750MA PCB Footprint and Symbol
74-6SC750MA Specifications
Part Number:74-6SC750MA
Brand:Texas Instruments
Approval Agency :cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :200A
Color :-
Current Rating (Amps) :750 mA
Fuse Type :Cartridge, Ceramic
Melting I²t :-
Mounting Type :Holder
Operating Temperature :-
Package / Case :6mm x 30mm
Product Status :Active
Response Time :Slow Blow
Voltage Rating - AC :250 V