023003.5VXSP
023003.5VXSP
Enlarge
For Reference Only
Part Number 023003.5VXSP
LIXINC Part # 023003.5VXSP
Manufacturer Littelfuse
Category
Description FUSE GLASS 3.5A 250VAC 125VDC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 023003.5VXSP PCB Footprint and Symbol
023003.5VXSP Specifications
Part Number:023003.5VXSP
Brand:Texas Instruments
Approval Agency :CE, CSA, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :100A AC, 10kA DC
Color :-
Current Rating (Amps) :3.5 A
Fuse Type :Cartridge, Glass
Melting I²t :110
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :Obsolete
Response Time :Slow Blow
Voltage Rating - AC :250 V
Voltage Rating - DC :125 V