1206SFV8.00FM/032-2
1206SFV8.00FM/032-2
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1206SFV8.00FM/032-2
LIXINC Part # 1206SFV8.00FM/032-2
Manufacturer Littelfuse
Category
Description FUSE BOARD MOUNT 8A 32VDC 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1206SFV8.00FM/032-2 PCB Footprint and Symbol
1206SFV8.00FM/032-2 Specifications
Brand:Texas Instruments
Approval Agency :UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :50A
Color :-
Current Rating (Amps) :8 A
Fuse Type :Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :13.5
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Obsolete
Response Time :Fast Blow
Voltage Rating - AC :-
Voltage Rating - DC :32 V