GTCA36-351M-R10
GTCA36-351M-R10
Enlarge
For Reference Only
Part Number GTCA36-351M-R10
LIXINC Part # GTCA36-351M-R10
Manufacturer Littelfuse
Category
Description GDT 350V 10KA 3 POLE TH
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GTCA36-351M-R10 PCB Footprint and Symbol
GTCA36-351M-R10 Specifications
Part Number:GTCA36-351M-R10
Brand:Texas Instruments
Fail Short :No
Impulse Discharge Current (8/20µs) :10000A (10kA)
Mounting Type :Through Hole
Number of Poles :3
Package / Case :Axial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Product Status :Active
Tolerance :±20%
Voltage - DC Spark Over (Nom) :350 V