1812L110/33MR
1812L110/33MR
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1812L110/33MR
LIXINC Part # 1812L110/33MR
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 33V 1.1A 1812
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1812L110/33MR PCB Footprint and Symbol
1812L110/33MR Specifications
Part Number:1812L110/33MR
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :1.1 A
Current - Max :20 A
Current - Trip (It) :1.95 A
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :1812 (4532 Metric), Concave
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :200 mOhms
Time to Trip :500 ms
Type :Polymeric
Voltage - Max :33V