2920L600/12MR
2920L600/12MR
Enlarge
For Reference Only
Part Number 2920L600/12MR
LIXINC Part # 2920L600/12MR
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 12V 6A 2920
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 2920L600/12MR PCB Footprint and Symbol
2920L600/12MR Specifications
Part Number:2920L600/12MR
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :6 A
Current - Max :50 A
Current - Trip (It) :12 A
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :4 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :20 mOhms
Time to Trip :2 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :12V