1206L400/12SLWR
1206L400/12SLWR
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1206L400/12SLWR
LIXINC Part # 1206L400/12SLWR
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 4.0A 12V 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1206L400/12SLWR PCB Footprint and Symbol
1206L400/12SLWR Specifications
Part Number:1206L400/12SLWR
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :4 A
Current - Max :50 A
Current - Trip (It) :8 A
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :3 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :16 mOhms
Time to Trip :2 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :12V