60R020XU
60R020XU
Enlarge
For Reference Only
Part Number 60R020XU
LIXINC Part # 60R020XU
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 60R020XU PCB Footprint and Symbol
60R020XU Specifications
Part Number:60R020XU
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :200 mA
Current - Max :40 A
Current - Trip (It) :400 mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :1.83 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :4.4 Ohms
Thickness (Max) :-
Time to Trip :2.2 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :60V