60R030XU
60R030XU
Enlarge
For Reference Only
Part Number 60R030XU
LIXINC Part # 60R030XU
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 60R030XU PCB Footprint and Symbol
60R030XU Specifications
Part Number:60R030XU
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :300 mA
Current - Max :40 A
Current - Trip (It) :600 mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :880 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :2.1 Ohms
Thickness (Max) :-
Time to Trip :3 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :60V