NANOSMDCH030F/24-02
NANOSMDCH030F/24-02
Enlarge
For Reference Only
Part Number NANOSMDCH030F/24-02
LIXINC Part # NANOSMDCH030F/24-02
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 24V 300MA 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NANOSMDCH030F/24-02 PCB Footprint and Symbol
NANOSMDCH030F/24-02 Specifications
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :300 mA
Current - Max :10 A
Current - Trip (It) :820 mA
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :500 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :1.95 Ohms
Time to Trip :100 ms
Type :Polymeric
Voltage - Max :24V