TR600-150F-EX-2
TR600-150F-EX-2
Enlarge
For Reference Only
Part Number TR600-150F-EX-2
LIXINC Part # TR600-150F-EX-2
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TR600-150F-EX-2 PCB Footprint and Symbol
TR600-150F-EX-2 Specifications
Part Number:TR600-150F-EX-2
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :150 mA
Current - Max :40 A
Current - Trip (It) :300 mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :22 Ohms
Thickness (Max) :-
Time to Trip :8 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :250V (600V Int)