0603L001/60YR
0603L001/60YR
Enlarge
For Reference Only
Part Number 0603L001/60YR
LIXINC Part # 0603L001/60YR
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 60V 10MA 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 0603L001/60YR PCB Footprint and Symbol
0603L001/60YR Specifications
Part Number:0603L001/60YR
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :10 mA
Current - Max :40 A
Current - Trip (It) :50 mA
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :0603 (1608 Metric), Concave
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :15 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :100 Ohms
Time to Trip :1 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :60V