1812L010/60DR
1812L010/60DR
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1812L010/60DR
LIXINC Part # 1812L010/60DR
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 60V 100MA 1812
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1812L010/60DR PCB Footprint and Symbol
1812L010/60DR Specifications
Part Number:1812L010/60DR
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :100 mA
Current - Max :10 A
Current - Trip (It) :300 mA
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :1812 (4532 Metric), Concave
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :1.6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :15 Ohms
Time to Trip :1.5 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :60V