TRF250-120-2
TRF250-120-2
Enlarge
For Reference Only
Part Number TRF250-120-2
LIXINC Part # TRF250-120-2
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TRF250-120-2 PCB Footprint and Symbol
TRF250-120-2 Specifications
Part Number:TRF250-120-2
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :120 mA
Current - Max :3 A
Current - Trip (It) :240 mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :16 Ohms
Thickness (Max) :-
Time to Trip :2.5 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :60V (250V Int)