250R080ZR
250R080ZR
Enlarge
For Reference Only
Part Number 250R080ZR
LIXINC Part # 250R080ZR
Manufacturer Littelfuse
Category
Description PTC RESET FUSE 60V 80MA RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 250R080ZR PCB Footprint and Symbol
250R080ZR Specifications
Part Number:250R080ZR
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :80 mA
Current - Max :3 A
Current - Trip (It) :160 mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :14 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :33 Ohms
Thickness (Max) :-
Time to Trip :4 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :60V (250V Int)