PTS181216V125
PTS181216V125
Enlarge
For Reference Only
Part Number PTS181216V125
LIXINC Part # PTS181216V125
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description PTC RESET FUSE 16V 1.25A 1812
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PTS181216V125 PCB Footprint and Symbol
PTS181216V125 Specifications
Part Number:PTS181216V125
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :1.25 A
Current - Max :100 A
Current - Trip (It) :2.5 A
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :1812 (4532 Metric), Concave
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :140 mOhms
Time to Trip :400 ms
Type :Polymeric
Voltage - Max :16V